GENEL BAKIŞ

YORUM

Aslında olan BASKIN seçim kararına BASKIN katılım sağlamak

Chp nin 15 Milletvekili transferi İyi partinin seçime girerse Erdoğan'ı iktidardan devirme şansı doğar kararını siyaseten doğru ve anlaşılabilir buluyorum, bu konuda koyulan tepkileri ve eleştirileri anlamsız bir o kadar da seçmen tabanında ACABA tedirginliği etkisi olarak okuyabiliriz hiç benzemese de Güneş motel atıfları bunu gösteriyor.

Unutulmamalıdır ki 2014 yılı CB seçimlerinde tüm siyasi partiler birleşmiş olsa da sonuç Erdoğan'ın lehine %51.79 olarak sonuçlanmıştı
Bir sonraki Başkanlık sistemi Anayasa değişikliği referandumunda bu gün gidilecek olan seçimin bir modeli oylanmış (Ak parti,,Mhp, ittifakı) %51.4 ile başarılı olmuştur.

Peki bu gün her iki seçmen açısından bu kadar heyecanlı olmanın nedeni ne olabilir İyi partinin bu denklemi bozabileceği neden düşünülüyor, Sp %0.7 oyu seçimi etkiler mi, Hdp seçmeni beklentiyi karşılar mı,
Kısa bir süre içerisinde bu soruların cevapları ortaya çıkacak ancak bizde öngörülerimizi ortaya koyalım

İyi partinin bu güne kadar Mhp tabanını böldüğü ve Ak parti tabanından ciddi tepki oyu alacağı düşünülüyordu ancak görüldü ki İyi parti Mhp'den bir kaç muhalif vekil ve partiden ihraç edilmiş eski yöneticiler haricinde ciddi bir kitlesel dönüşümü sağlayamamış. 
İyi parti Ak parti ve Mhp den devşirebileceği Vekil sayısı Gurup kurma gücünü dahi sağlamadı bu nedenle Chp'nin 15 Milletvekili desteği ile seçime girebiliyor bu da sayın Kılıçtaroğlunun iyi partiye çok bel bağlamaması gerekliliğini ortaya koyuyor.

Peki İyi partinin az sayıda Mhp'den aldığı seçmen devrimci ittifaka oy verir mi bilinmez ama bu günü kadar yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında iyi parti gücünün bir kısmını Chp seçmeninden alıyor olması Chp genel merkezi için büyük risk taşıyor.
Hdp Chp İyi'parti mutabakatı ittifakın oylarını düşürür dışarıdan bir destek söz konusu olabilir ama bu da Hdp seçmenini böler bu sebeple Hdp yine yeniden kendi adayını çıkaracak sinyallerini veriyor.
Sp, son seçimde seçmeninin ciddi bir bölümünü kaybetse de psikolojik olarak Gül'ü aday yaptırabilirim algısı üzerinden etkisini devam ettirerek en önemli parti konumunu güçlü tutuyor

İyi parti aslında yakaladığı ve genel başkanının hiç bir ittifaka açık değiliz kendimiz adayız ve seçime sokulmuyoruz bu nedenle 100 bin imza toplayacağız açıklamasından sonra yakaladığı mağduriyet ivmesini Chp'nin gurup kurarak seçimlere direk girebilme imkanını sağlamasının ardından negatif yönde görecek gibi duruyor.

Ak parti seçmeni Chp'nin Vekil transferi hamlesine hazırlıksız yakalandı bu da seçimlerin oldukça sert geçeceği endişesini ortaya çıkarıyor.

Ak parti Türkiye'de seçim atmosferine en hazır ve en güçlü parti durumunda ve muhtemelen seçim kampanyası istikrar üzerine kurgulanacak, seçmene iki sandığın önemi anlatılacak.

Mhp bu seçimin en avantajlı partisi seçimlerde sonuç ne olursa olsun meclis için en avantajlı konumda.

Her açıdan girift ilişkilerin söz konusu olduğu bir seçime gidiyoruz bu süre içerisinde tüm siyasi partilerin tabanlarını sağ duyulu davranmaya ikna etmeleri gerektiğini düşünüyorum neticede kamuoyunu yanıltıcı yönlendirici bir çok Anket, Basın bülteni, Sosyal medya spekülatörü ortaya çıkacak umarım birlik ve beraberliğimiz bozulmaz.. POLİTİC'S R.GÜVEN

 
 
 
Recep Güven
25 Nisan, 16:07Bursa
 

Başkanlık sistemi kaos'mu yarattı, Birleştirici mi oldu.

Görünen o ki seçmenin alabildiğine canhıraş sosyal medyada birbirlerine ettiği hakaretler siyasetçileri etkilemiyor, geçmişte de etkilememişti. Rahşan Ecevit'in eli kanlı katiller sözünün ardından ''Dsp/Anap/Mhp'' ittifakı kurulmuş ve ülkeyi yönetmişti.

Cumhuriyet Halk Partisinin dün Saadet siyaseti ve seçmeni ile alakalı söyledikleri ve uygulattığı yaptırımlar sanki hiç yaşanmamış gibi birlikte hareket edebiliyor, ortak aday çıkartabiliyor, strateji belirleyebiliyorlar. hadi diyelim saadet yumuşak zemin siyaseti yapıyor her ortama ayak uydurabilir,
ya sol frekanslara ne demeli. Dsp uç sol değll'di ittifak kurdu 
ya kendini uç sol olarak tanımlayan Chp seçmeni İyi partinin içerisindeki kafatasçı,Faşistler diye yıllarca mücadele ettiği düşünce misyonunun parti saflarında yerini alabiliyor ortak strateji ortak aday ortak ittifak ortak sandık kurabiliyorlar
Yoksa biz yıllarca kandırıldık mı.?

Şimdi diyebilirsin ki Bahçeli Erdoğan'a etmedik hakaret bırakmadı hatta biraz daha ileri gitti, 7 Haziran sonrası ver Bilali al iktidarı diyerek ailesine kadar dil uzattı, Erdoğan boş durur mu oda bu minvalde sözler sarfetti Bahçeli ve ülkücü camia için,ancak bu tabanı birlikte tutan birlikte hareket etmesini sağlayan bir çok done var mesela 15 Temmuz darbe girişimine ekseri bu partinin tabanları şehit olma yaralanma pahasına sokaklara çıktı ortak mücadele etti. Yeni kapı ruhunu birlikte yaşadılar ve yaşattılar bu da bu gün kurulan Cumhur ittifakını anlamlı kılabiliyor.
Ya sizin kurduğunuz ittifakı anlamlı kılan sebep sadece Erdoğan düşmanlığı mı?, sizi bir araya getiren kin,nefret,intikam duygularınız mı?

Sözün özü; Başkanlık sisteminin birleştirici olma özelliği ortaya çıktıkça bu güne kadar gördüğümüz yaşadığımız tüm olumsuzlukları sağcılığı solculuğu,gericiliği ilericiliği, karanlığı aydınlığı bir hata olarak kabullenip Başkanlık seçimlerini bu birleşenlerin ittifak kuran tüm siyasi parti yöneticilerinin demokrasi şölenine çevirmesi dileği ile..

Temenni
a) Seçim barajı düşürülsün
b) Seçilen Başkana kimse haddini bildirmeye çalışmasın
c) %51 alan %49 yok hükmünde hareket etmesin
ç) %49 alan ertesi gün tebriğe gitsin meydanları savaş alanına çevirmesin
d) Siyasi partisinden ayrılanın vekilliği düşürülsün
e) Tüm seçmene saygı gösterilsin
f) İstişare kültürümüzü geliştirin
Tarihi ata sporumuz kırk pınar'da yenen pehlivan yenileni yerden kaldırır ve kucaklar bu anlayış ata siyasetimize de gelsin umuduyla... 
Politic's R.GÜVEN

TÜM FOTOĞRAFLAR